
Ciekawostki samochodowe
Czy wiesz kiedy odbył się pierwszy wyścig samochodowy? A czy wiesz kiedy powstał pierwszy samochód na świecie? A słyszałeś o człowieku, który biegł przed samochodem, by ostrzec innych uczestników ruchu?
Poznaj 5 ciekawostek ze świata motoryzacji:
Korek samochodowy Francja
Wydawać by się mogło, że korki samochodowe to problem obecnych czasów. Okazuje się jednak, że już ponad 40 lat temu, a dokładniej w roku 1980 roku w ruchu drogowym zanotowano korek na trasie Paryż – Lyon, który miał niemal 180 km długości.
Pierwszy wyścig samochodowy
Pierwszy na świecie wyścig samochodowy odbył się 22 lipca 1894 roku na trasie Paryż – Rouen. W wyścigu wzięły udział samochody nie tylko z silnikiem benzynowym, ale również pojazdy napędzane na parę, napędzane elektrycznie oraz pojazd z mechanizmem sprężynowym. Łącznie do wyścigu zostały zarejestrowane 102 pojazdy, a do mety dotarło 15 samochodów.
Wycieraczki samochodowe opatentowała między innymi kobieta
Amerykanka Mary Anderson w 1903 r. stworzyła rewolucyjny wynalazek, a mianowicie gumowe ostrze, które przy pomocy dźwigni ściągało deszcz i śnieg z szyby. Anderson 2 lata później opatentowała swój wynalazek. Wynalazek nie cieszył się jednak uznaniem. Niestety patentu pani Anderson nigdy nie kupił żaden producent samochodów. Dopiero kilka lat później w 1916 roku wycieraczki samochodowe wprowadzono do standardowego wyposażenia pojazdów.
W historii wycieraczek samochodowych ma swój udział również Polak. Józef Hofman urodzony w Krakowie w 1876 r. pianista, muzyk i wynalazca. Hofman jako wynalazca posiadał ponad 70 patentów. Jednym z godnych uwagi było właśnie udoskonalenie wycieraczek. Wycieraczki samochodowe Hofmanna montowane były w legendarnym samochodzie Ford Model T.
Pierwszy samochód na świecie
Przyjmuje się, że protoplastą samochodu jest K. Benz (Patent – Motorwagen). W 1886 roku Karl Benz w Niemieckim Urzędzie Patentowym w Berlinie uzyskał patent na „pojazd z napędem spalinowym”. Była to konstrukcja trzykołowa. Zastosowany w nim silnik spalinowy dał początek rewolucji w transporcie. Prędkość samochodu wynosiła 16 km na godzinę i ważył 265 kg. Niestety trzykołowy pojazd nie zdobył uznania wśród potencjalnych klientów. Pomimo tego Karl Benz został jednym z najsłynniejszych pionierów motoryzacji.
Ustawa o czerwonej fladze
Potoczna nazwa zarządzenia to Locomotives on Highways Act. W 1865 roku w Wielkiej Brytanii wprowadzono ustawę o czerwonej fladze, która zakazywała poruszania się pojazdów parowych bez osoby biegnącej około 55 metrów przed pojazdem. Człowiek z czerwoną flagą (lub w nocy z latarnią) był traktowany jako ostrzeżenie dla pozostałych uczestników ruchu, że zbliża się niebezpieczny pojazd. Zarządzenie ograniczało dopuszczalną prędkość pojazdów parowych. Maksymalna prędkość, jaką mogły osiągnąć omnibusy wynosiła 25 km/h, jednak dopuszczalna prędkość w mieście wynosiła około 3 km/h, a poza maistem około 6 km/h.
Samochody pasjonują z wielu powodów. Jednych fascynuje historia motoryzacji, innych pasjonuje teraźniejszy świat aut. Nasza firma to warsztat i serwis samochodowy, który powstał z inicjatywy osób pełnych pasji, doświadczenia i zaangażowania w tematykę motoryzacyjną.
SICK CARS to warsztat samochodowy znajdujący się w lewobrzeżnej części Szczecina (Niebuszewo), wyposażony w profesjonalne narzędzia i urządzenia, wymagane do przeprowadzenia zarówno drobnej naprawy jak i dużego remontu silnika.
Zadzwoń do nas!
SICK CARS warsztat i serwis samochodowy
ul. Sosnowa 8 (Niebuszewo)
71-468 Szczecin
+48 505 203 441
biuro@sickcars.pl
Prowadzimy również skup aut używanych. Skupujemy samochody całkowicie sprawne, uszkodzone mechanicznie i blacharsko. Dojazd do Klienta oraz wycena auta są zawsze bezpłatne. Skup aut prowadzimy w Szczecinie oraz na terenie województwa zachodniopomorskiego. Prowadzimy skup aut między innymi w miejscowościach: Szczecin, Police, Goleniów, Stargard Szczeciński, Nowogard, Pyrzyce, Gryfino, Gryfice, Koszalin.